Blog

Teplá voda v obytce? Dva roky jsme si ohřívali vodu na mytí nádobí, čištění zubů a sprchování v konvici na našem plynovém vařiči. Samozřejmě se to dá, netrvá to ani nijak dlouho, ale přeci jen pohodlí průtokového ohřívače, na kterém si můžete nastavit teplotu vody, to není. A tak jsme se rozhodli, že to s průtokáčem zkusíme.

Plyn v Boxerce máme zavedený kvůli topení Truma a již zmíněnému vařiči, voda nám tam taky teče, elektřinu nám vyrábí solární panel, který dobíjí trakční 180Ah baterii, ze které je elektřina vyvedena do celého auta. Takže zbývalo dokoupit „pár“ věcí, najít místo pro průtokáč, připojit, napojit, rozchodit a teplá voda na vyžádání je na světě. No dobrá, až taková pohádka to nebyla…

Průtokový ohřívač + komínek
Co k tomu určitě potřebujete, je právě ten průtokový ohřívač. My zvolili menší, šestilitrový VEVOR plynový ohřívač vody. Zespodu má zapínací čudlík on/off, přípojku na přívod vody a plynu a vývod teplé vody. Zepředu je přepínač na letní a zimní režim, regulátory průtoku plynu a teploty vody a kulatý LED displej. Připojuje se na propan-butan, váží 6,5 kilo a není úplně nejmenší – 55x14x30 cm. V uzavřených a špatně větraných prostorech byste ho neměli instalovat. Nebo alespoň ne bez odvodu spalin, takže další věc, kterou bylo potřeba sehnat, byl komínek. Ten jsme museli nainstalovat skrz strop a střechu a propojit ho s ohřívačem vzduchovou trubkou, která slouží k rozvodu teplého vzduchu. V našem případě jsme si ještě v garáži vyráběli redukci, protože průměr komínku s trubkou a výduch ohřívače se lišil o 5 centimetrů.

Vodovodní baterie + sprcha
Jakmile se nám podařilo připevnit ohřívač, provrtat střechu a spojit komínek s průtokáčem, mohli jsme pokračovat s výměnou vodovodní baterie. Doposud jsme měli baterii s mikrospínačem (pustíte vodu a mikrospínač zapne čerpadlo, které je v kanystru se zásobou vody) s přívodem pouze na studenou vodu, bylo třeba ji tedy vyměnit za takovou, která má přívody dva – na studenou i na teplou. A protože jsme chtěli sfouknout dvě mouchy jednou ranou, pořídili jsme si takovou baterii, která má výsuvnou sprchu s co nejdelší hadicí. Tu vystrčíme z okénka a máme venkovní sprchu s teplou vodou. Paráda!

Následovalo tedy zvětšování otvoru pro baterii ve dřezu, instalace baterie a její připojování na elektriku, další dva otvory ve dřezu pro protažení vodovodních hadic, které se budou připojovat k ohřívači, napojování baterie na studenou vodu a na vodu teplou, tedy na ohřívač. Zároveň s tím jsme připojili i přívod vody na průtokovém ohřívači k zásobě studené vody.

Přívod plynu
Přichází poslední část připojování a instalování. Plyn. A protože nejsme žádní plynaři a nemáme dostatečné vybavení, toto je jediná věc, se kterou si pokaždé necháme poradit a pomoct od odborníka. Zvedli jsme tedy telefon a spojili se s plynařem, který už naši Boxerku zná a dělal nám plyn k topení Truma a vařiči a dával nám revizi, kterou jsme potřebovali při přepisu Boxerky z náklaďáku na obytňák (na tento článek se taky chystám ;) ). Po objednání a doručení potřebných věcí, jako jsou ocelové trubky pro rozvod plynu, rychlouzavírací ventily a další připojení trubek, se šlo na věc.

Plyn už máme do kuchyně dovedený kvůli vařiči, udělala se tedy „rozdvojka“ s rychlouzavíracími ventily, na kterou se napojila další trubička vedoucí k průtokáči. Trubička se naohýbala podél stěny a otvorem v lince vystoupala až k ohřívači. A v tom je celý ten zázrak. Ještě zkouknout, jestli někudy plyn neuniká, a je hotovo.

V ohřívači je zabudovaný piezo zapalovač, který je napájený dvěma 1,5V bateriemi typu D. Funguje tak, že se na malém piezokrystalu vytvoří napěťový impulz, který způsobí přeskok jiskry, a ta zapálí puštěný plyn. Ten potom ohřívá vodu, která protéká ohřívačem a zahřívá se.

Když to po sobě čtu, tak to nezní jako nic složitého, i přes to se nám ale občas trochu zavařovaly mozkové závity, když jsme na tom pracovali. Rozhodně netvrdíme, že máme vše tak, jak by mělo být podle profesionálů, například zvolit vhodnější (zároveň čtěte ale také ‚značně dražší‘) průtokáč, který je dělaný do uzavřených prostor by nebylo od věci, ale s dostatečným větráním a naším komínem nám žádná újma nehrozí.


A na závěr jen pro představu, jak to asi vychází cenově:
4 699 Kč (od 3 397 Kč na Aliexpressu) - VEVOR Kempingový průtokový ohřívač vody – 6l/min
547 Kč – Komínek Truma AK 3 – tloušťka stropu do 4 cm
119 Kč – Vzduchová trubka pro rozvod teplého vzduchu – 1 m
2 099 Kč – Vodovodní baterie Roma Novo s výsuvnou sprchou
178 Kč – Hadice na vodu vyztužená textilem – 2 m
107 Kč – Přípojka k hadici, fawo
249 Kč – Ocelová trubka pro rozvod plynu – 2 m
996 Kč – Blok 2 rychlouzavíracích ventilů GOK 8 mm
108 Kč – Šroubení pro připojení 8 mm RVS trubky
+ další nářadí a drobné potřeby z OBI nebo ze skříně v garáži ;)