Blog

Začíná třetí zima od doby, co máme Boxerku. Každoročně jezdí zimovat do garáže, naše odvaha jezdit s ní na sněhových ledových silnicích totiž klesá, stejně jako klesá Boxerčina touha startovat ve studeném počasí. Co si budeme nalhávat, už v listopadu, dokonce i v říjnu jsme ji museli kolikrát ukecávat, aby napotřetí naskočila. Ale komu ty starty v zimě jdou, ani mně se nechce z postele, když vidím na okně mráz.

Zvolit vhodnou garáž
Co takové zimování obytné dodávky znamená? No každopádně je to jednodušší, než zazimovat chatu. Nejtěžším úkolem je sehnat garáž, kam ji můžete přes zimu schovat. Nejde totiž sehnat jen klasickou městskou řadovou garáž za patnáct set až tři tisíce měsíčně. Tyhle garáže bývají tak o rozloze 18 metrů čtverečních. Takže pracovně – tři metry na šířku, šest na délku. Třeba naše L2H2 Boxerka má na délku asi 5 metrů a široká je necelé dva metry. Jo, to by se vešlo, dokonce bychom i vystoupili. Ale taková L trojka už by to měla na milimetry, protože je dlouhá plus minus něco málo 6 metrů. O L čtyřce už se asi zmiňovat ani nebudeme. Tohle je ale ta lepší matematika. Výška Boxerky se solárem je opět plus minus centimetr 2,7 metru. Což je tak nějak stejně, jako je výška H trojky bez úprav. No jó, ale běžná výška vrat městských garáží je 2 metry. 2,4 metru, když budete mít hodně štěstí. A strop není o moc výš. Musíte tedy hodně pátrat, ptát se ve firmách, jestli máte nějaké známé někde, nebo pokud máte svůj pozemek nebo zahradu, existují možnosti plechových, dřevěných či plátěných garáží. A pokud jste kutil, můžete si nějakou svojí na zahradě sbouchnout sám/sama.

Vypustit vodu, ať nezmrzne
Když máte místo a na podzim nebo v zimě dojezdíte, ať už z jakýchkoliv důvodů, dalším krokem pro bezpečné uložení obytky k zimnímu spánku je vypuštění veškeré vody (prosím vás, tu v chladiči a ostřikovačích tam nechte ;) ). Vyprázdnit kanystry a další nádoby a nezapomeňte hlavně na trubky! Proč? Nejspíš vám to je jasné, ale pro jistotu, led má oproti vodě větší objem. To znamená, že pokud vám v trubkách zmrzne, hrozí, že trubky popraskají, a to pro nikoho z nás není dobrá zpráva. Následovalo by jarní vysoušení (v lepším případě pouze podlahy, v horším případě by to chtělo vyrvat obložení, zateplení, a všechno vyměnit) a výměna poškozených vodovodních součástí.

Jak u nás probíhá vypouštění vody? Máme tři kanystry/nádrže na vodu. Dvě jsou na pitnou, jedna na odpadní. Ty musíme odpojit od vodního systému a vyndat na vylití a vyčištění (čištění neodkládejte na jaro, bude se vám pak chtít ještě míň, než teď…). V hlavní nádrži na vodu máme čerpadlo, které čerpá vodu do dřezu a k naší aktuálně odpojené střešní solární sprše. Tohle čerpadlo je taky potřeba odpojit a vysušit. Co se trubek a hadic týče, my je máme svisle, takže voda z nich vyteče samospádem po odpojení všeho předchozího zmíněného. V případě nějakých horizontálně vedoucích trubek bude potřeba vzít kompresor a trochu to vyfoukat, aby tam vody zůstalo co nejméně. Pár kapek neublíží. Zpátky čerpadlo i kanystry připojujeme až na jaře, než poprvé vyjedeme.

Na co je ještě dobré myslet
Potom ještě není od věci kouknout, jestli jste zavřeli plyn, dali do nádobky na vodu do ostřikovačů zimní směs místo té letní, i tam by zimní mínusové hodnoty teplot mohly nadělat paseku, případně jestli jste nenechali nějaké jídlo podléhající rychlé zkáze někde v šuplíku nebo v lednici. Aby vás na jaře nečekala v dodávce/obytce armáda shnilých rajčat a zkyslého mléka. My to ještě cestou do garáže většinou bereme přes vapku. Pak už jen zaparkovat, odpojit baterku, zamknout a těšit se zase na jaro.

Na závěr bych ještě ráda zmínila jeden tip - plašiče na hlodavce. Není to špatná investice, myškám a kunám je totiž v zimě taky zima, takže se ve vaší garáži budou pravděpodobně chtít schovat. A pokud se jim podaří se tam dostat, mohly by se z nudy pustit do měkkých částí vaší chatky na kolech. Nikdo z vás po zimě přece nechce měnit hadičky v motoru.